Комплаєнс-політика

11.05.2017

ЗАЕС та ХАЕС увійшли до п’ятірки лідерів за кількістю допорогових закупівель у системі ProZorro

ЗАЕС та ХАЕС увійшли до п’ятірки лідерів за кількістю допорогових закупівель у системі ProZorro

Запорізька та Хмельницька АЕС увійшли до п’ятірки лідерів серед великих держкомпаній за кількістю допорогових закупівель, здійснених за допомогою Системи публічних електронних закупівель ProZorro. Про це повідомив заступник міністра економічного розвитку України Максим Нефьодов у своїй авторській колонці на сайті видання Liga.net.

У публікації зазначається, що за інформацією модуля аналітики ProZorro, за останні шість місяців 2016 року держзамовники, які проводять допорогові тендери, заощадили 14% своїх бюджетів. Стільки склала різниця між грошима, які були закладені в бюджет, і сумами укладених договорів після проведення торгів та аукціоні. За друге півріччя 2016 року 2 млрд грн залишилося в бюджеті завдяки добровільному оголошенню конкурентних торгів замість укладання прямих договорів із постачальником.

За даними ProZorro, протягом липня-грудня 2016 року, Запорізька АЕС добровільно провела 136 допорогових закупівель, посівши четверте місце у рейтингу, а Хмельницька АЕС, яка здійснила 123 закупівлі, зайняла п’яту позицію рейтингу. При цьому кількість звітів про допорогові закупівлі склала для ЗАЕС – 62, а для ХАЕС – 64.  

«З понадпороговими закупівлями замовників-монополістів все зрозуміло - всі повинні діяти за законом і відповідати за свої порушення також згідно із законом. А ось допорогові закупівлі - це якраз те "сіре поле", де відразу видно, що у кого на умі. Деякі замовники не бояться допорогових закупівель і успішно проводять тендери в системі ProZorro. Але є й такі, хто ігнорує можливість заощадити державні гроші і просто штампує в систему звіти про укладені договори», - зазначив Максим Нефьодов.

Довідка. Енергоатом – перша державна компанія, яка долучились до використання системи ProZorro. З липня по вересень 2015 року відбувалося встановлення системи - в цей період всі підрозділи Компанії здійснили перші реальні закупівлі і почали використання системи в своїй щоденній діяльності. З початку використання електронних закупівель свої послуги Компанії запропонували нові контрагенти, що сприяло створенню здорової конкуренції серед постачальників в атомній галузі.

Нагадаємо, що у грудні 2015 року був ухвалений Закон «Про публічні закупівлі». ProZorro є обов’язковою для здійснення державних закупівель.

Згідно закону "Про державні закупівлі", у держзамовника є два варіанти поведінки допорогових закупівель. Перший - оголосити коротку спрощену процедуру допорогового тендера в електронній системі, при якій будь-який бізнес може подати свою пропозицію і взяти участь в аукціоні. Другий варіант - укласти договір з постачальником безпосередньо, а в систему завантажити тільки звіт про укладений договір.  
Сринька довіри