Прес-центр

19.06.2017

Розпочато спрацьовування Олександрівського водосховища для забезпечення санітарного попуску в нижній течії Південного Бугу

Для забезпечення приписаного санітарного попуску в нижній течії Південного Бугу гідроенергетики Южно-Українського енергокомплексу розпочали спрацьовування Олександрівського водосховища. 15 червня його рівень було знижено з 15,75 м до 15,54 м. На цій позначці рівень зберігається станом на 19 червня.

Необхідність спрацьовування пов’язана з тим, що з початку літа було вже декілька днів, коли витрата води вище Олександрівського водосховища (зафіксована на водпосту «Первомайськ») була меншою від приписаного санітарного попуску в об’ємі 17 м3/с.

Южно-українські гідроенергетики зазначають, що середня витрата води, яка щосекунди надходила до Олександрівського водосховища протягом двох перших тижнів червня склала 17,2 м3/с, у той час коли аналогічний показник за перший місяць літа навіть критично маловодного 2015 року був вищим – 17,6 м3/с. Виходячи з зазначеного, літо 2017-го щодо  наповненості ріки обіцяє бути складним.

«Поки що населення пониззя не відчуло критичності ситуації. Її зняла оперативна робота Басейнового управління Південного Бугу, рішенням якого з водосховищ вище за течією спрацьовано 1,8 млн м3 води*, - констатує заступник начальника гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Андрій Гнезділов. - Та приклад 2015 року, коли було спрацьовано всі можливі запаси водосховищ, а води все одно критично не вистачало, засвідчує, що лише оперативності далеко недостатньо. Слід використовувати всі можливості для акумулювання води на випадок спекотного та посушливого літа. Ми ж вкотре транзитом пропустили весняну повінь – просто відкрили затвори, і висока вода знову без перешкод і користі спливла в море, тоді як влітку кожна її крапля, образно кажучи, на вагу золота».  

Спираючись на підрахунки та набутий досвід роботи в меженний період протягом останніх 7 років, відколи після підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки 16,0 м до переліку завдань його комплексного призначення додалася ще й функція водного акумулятора, працівники Каскаду ГЕС-ГАЕС Южно-Українського енергокомплексу стверджують, що накопиченого за нинішнього рівня водойми (16,0 м) запасу вистачає для забезпечення санітарного попуску в нижній течії річки в період маловоддя приблизно на два тижні. 

Якщо ж підняти воду до проектної позначки Олександрівського водосховища, тобто до 20,7 м, запас, призначений для покращення водо-господарської ситуації в нижній течії Південного  Бугу (відстань до гирла 128 км) збільшиться більше ніж утричі - з 13,80 млн м3  до 46,1 млн м3. При цьому енергетики наголошують: дозаповнюватиметься водойма поетапно, під час піку весняного паводка, коли наповненість річки дозволятиме акумулювати воду, яка транзитом мала б сплисти в море. «За проектного рівня 20,7 м у комплексі зі спрацьовуванням  розташованих вище за течією водосховищ ми забезпечимо санітарний попуск протягом усього меженного періоду», - зазначає Андрій Гнезділов і додає: «На превеликий жаль сьогодні в суспільстві неоднозначне ставлення до підняття рівня Олександрівського водосховища. Так склалося, що громадську думку наразі часто-густо формують не наші земляки, які проживають на берегах Південного Бугу та на собі відчувають, що таке нестача води в посушливі роки, а зовсім інші люди».

* Саме Южно-Український енергетичний комплекс був ініціатором створення схеми взаємодії та управління всіма розташованими на річці штучними водоймищами. У результаті 2010 року було розроблено та введено в дію «Правила експлуатації Каскаду водосховищ басейну р. Південний Буг», у яких наведено гідрологічні характеристики та можливі дії з раціонального стоку річки в різні пори року.

Довідка. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, у складі гідротехнічних об'єктів Южно-Українського енергокомплексу забезпечує виробництво електроенергії на гідроелектростанції та служить нижнім водоймищем для Ташлицької гідроакумулюючої станції.

Олександрівський гідровузол використовується як захисний бар'єр під час проходження весняних паводків та виконує роль водного акумулятора для зниження вододефіциту в нижній течії Південного Бугу на період літньої межені.

Уточнений проект гідрокомплексу передбачає максимальну рівневу позначку Олександрівського водосховища 20,7 метра. У разі втілення проекту закумульованої води має вистачити для сезонного регулювання стоку річки, зрошування сільськогосподарських угідь і забезпечення комунально-побутових потреб регіону впродовж усього року. 


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2016 рік

Повідом про корупцію