Прес-центр

11.06.2018

Міжнародні експерти Ядерного страхового пулу підтвердили безпечність та надійність РАЕС

5-7 червня на Рівненській АЕС відбулась міжнародна страхова інспекція за участю фахівців Ядерного страхового пулу (ЯСП) Великобританії, Китаю та України.

Рівненська АЕС приймає представників страхового пулу вже вчетверте. Попередні візити на РАЕС були в 2004, 2008 та 2013 роках. Групу експертів у складі Майкла Піча (Британський ЯСП), Ан Дзиньтао (Китайський ЯСП), Артема Захарова (Український ЯСП) та генерального директора Українського ЯСП Олександра Бабенка очолила Валері Мартел з Британського ЯСП. Подібні інспекції відбуваються один раз на 4-5 років. Їхньою метою є виявлення страхових ядерних ризиків, що впливають на безпеку АЕС та надання страховим компаніям повної картини про роботу АЕС, рівень кваліфікації її працівників та оцінку усіх можливих ризиків.

Програмою страхової інспекції передбачено перевірку таких напрямків, як ядерна безпека і експлуатація (відповідальність перед третіми особами), радіаційна та пожежна безпека, охорона навколишнього середовища, експлуатація та технічне обслуговування. Здійснення перевірки є об’язковою умовою проведення пулу, адже страхові компанії беруть на себе відшкодування ймовірного збитку від ядерних аварій перед третіми особами.

За словами генерального директора Ядерного страхового пулу України Олександра Бабенка, дана перевірка здійснена з метою виявлення областей для покращення та пропозицій, що мають рекомендаційний характер. «Це свого роду свіжий погляд на роботу електростанції. З власного досвіду знаю, що атомні станції України мають високий рівень безпеки та висококваліфікований персонал»

Головний інспектор ЯСП Валері Мартел подякувала за можливість проведення інспекції, незважаючи на  завантаженість персоналу Рівненської АЕС у зв’язку із роботами на енергоблоці №3 та завчасну підготовку до неї. «Варто відзначити, у ході проведення перевірки виявлено багато сильних сторін. Зокрема, чітке дотримання порядку, хороший стан обладнання, детальні й доступні інструктажі, стабільність в області кадрів та глибокі знання персоналу. Позитивною практикою є комплексна інтегрована система менеджменту (ІСМ), яка дозволяє систематизувати роботу усієї РАЕС, починаючи від найвищого керівництва до робітників, - зазначила В. Мартел, - Найбільш примітним є те, що на РАЕС виконуються заходи Комплексної зведеної програми підвищення рівня безпеки енергоблоків АЕС (КзПБ). Ми знаємо, що виконання заходів КзПБ планувалося до 2018 року, проте у зв’язку із обмеженним фінансування зі сторони уряду, термін їх реалізації продовжено до 2020 року, проте ці заходи обов’язково необхідно реалізувати у встановлений термін».

Експерти ЯСП також відзначили високий рівень культури ядерної безпеки на Рівненській АЕС, оснащення  та підготовку персоналу 2-го Державного пожежно-рятувального загону з охорони РАЕС, системи протиаварійного захисту. Окремо було відзначено автоматичну трьохканальну систему безпеки на енергоблоках РАЕС, високий рівень контролю випробувань корпусу реактора, радіаційний контроль теплоносія першого контуру, систем вентиляцій, вимірювання потужності дози гама-випромінювання в гермооб’ємі, активності газоаерозольних викидів у вентиляційну трубу, контроль об’ємної активності інертних радіаційних газів у гермооб’ємі в умовах аварії.

«З моменту проведення попередньої перевірки було реалізовано усі надані рекомендації та впроваджено чимало новацій» - зауважив експерт китайського ЯСП Ан Дзиньтао. Схвальні відгуки спеціалісти РАЕС отримали за нещодавно впроваджену систему нагляду та коучингу, а також автоматизовану систему контролю радіаційного стану (АСКРС), яка є унікальною в Україні та однією з кращих комплексів подібного призначення у світовій практиці. За створення АСКРС Рівненська АЕС визнана гідною звання «Лідер паливно-енергетичного комплексу України 2006 року» у номінації «Природоохоронний об'єкт».

Впродовж тижня фахівці Ядерного страхового пулу сформують звіт перевірки, на основі якого розроблятиметься план дій та, за необхідністю, рекомендації щодо його реалізації. Повний звіт буде підготовлено впродовж трьох місяців.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію